Governors have the responsibility for the strategic management of the school within the framework set by national legislation and by the policies of the Local Authority. The governing body has representation on it from the Local Authority, community, parents, teaching staff and support staff.  The governors oversee the management of the school building, the curriculum, the staff and their wellbeing, and primarily the education of the children within it. Meetings of the Full Governing Body are held monthly.
Owing to the unique relationship and shared usage of the school site with Springfield Special School, representatives of both governing bodies meet regularly as a Joint Executive committee to discuss issues that affect both schools.
Minutes of meetings of the Governing Body are available on request from the school office.

 

Governor Details – September 2018

Unless stated otherwise governors have not declared any business or pecuniary interests, nor are they members of any other governing body.

Attendance given is for the academic year 2017/18. Where Governors are unable to attend a meeting they are expected to read paperwork and to forward any comments or questions to the Chair for discussion at the meeting.

Katherine Spencer (Headteacher)

Governor by virtue of her office

Serves as a governor at Springfield Community Special School

FGB Attendance – 100%                                                                                               Committee attendance – 8 out of 8
Ruth Evans

Staff governor elected 21st September 2015

FGB attendance – 6 out of 8

Term of office ends 20th September 2019

Catherine Frampton

Parent governor elected 1st April 2016

Term of office ends 31st March 2020

FGB attendance – 8 out of 8

Eleanor Howell

Appointed as a co-opted governor 1st March 2017

Mother of Rachel Carter, parent governor at Madley Brook School.

Term of office ends 28th February 2021

FGB attendance – 8 out of 8

Emma Lawley

Appointed as a co-opted governor 1st April 2015

Serves as a governor at Springfield Community Special School

Declared interest: Headteacher at Springfield Community Special School

Term of office ends 31st March 2019

FGB attendance – 6 out of 8

 

Paul Whitehouse

Parent governor elected 1st April 2016

Term of office ends 31st March 2020

FGB attendance – 100%

 Dan Wilson

Parent governor elected 13th June 2018

 Term of office ends 13th June 2022

FGB attendance – 2 out of 2

ASSOCIATE GOVERNORS
 Angie BurnettAssociate Governor by virtue of her role

FGB attendance – 8 out of 8            

Emma Cuthbertson

Associate Governor by virtue of her role

FGB attendance – on maternity leave 

Governors who left the governing body during the academic year 
Rachel Carter – Parent governor

FGB attendance – 6 out of 8

Term of office ended 21st August 2018

 

Phil Carpenter – LA governor

FGB attendance – 6 out of 6

 

 

Debbie Bradbury – Associate governor by virtue of her role

FGB attendance – 8 out of 8

Stepped down 13th June 2018

 

 

 

Stepped down 31st August 2018